Silnik Diesel – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Silnik Diesel – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

W zależności od rocznego przebiegu, im jest on wyższy i im większe trasy robi dana osoba to opłaca się mieć samochodu w Dieselu, oszczędzając przy tym pieniądze na paliwo, które z dnia na dzień cena jest wyższa przy rosnącej inflacji. Najczęściej nowoczesny silnik Diesla, a mianowicie na przykład taki, który posiada szyny common rail, który posiada cząstki stałe i jest lepszy na dłuższe trasy. Diesle, które aktualnie są w ofercie mają sprawność cieplną w okolicach 60 procent, jest to spora wartość porównując przykładowo samochody pochodzące z lat dziewięćdziesiątych, które posiadały silniki benzynowe i miały one sprawność cieplną w granicach 20 procent, czyli 3 razy mniej niż obecny silnik Diesla! Jest to ogromny progres! Większa sprawność paliwa wiąże się z mniejszym zużyciem paliwa. Nowoczesne silniki posiadają nawet do dwustu koni mechaniczny, przy czym ich spalanie oscyluje w około pięciu litrów paliwa na trasie stu kilometrową.

Silnik

Jakie wady mają takie silniki?

Trzeba mieć na uwadze, że silnik Diesla rozgrzewa się w zimie bardzo, ale to bardzo wolno. Przed jego uruchomieniem zazwyczaj trzeba przejechać około dwadzieścia kilometrów, aby rozgrzać silnik do temperatury roboczej. Jeżeli ktoś chce przejeżdżać mało kilometrów w ciągu roku to samochodu w Dieslu nie jest dla niego, ponieważ koszty jego serwisowania będą większe niż w aucie z innym silnikiem. Również nie zwróci się mu on jako inwestycja. Auta, które mają silnik w Dieslu nie mają nagrzewnic, które dają ciepło w środku auta po pokonaniu kilku pierwszych kilometrów. Czasem trzeba przejechać nawet i trzydzieści kilometrów, aby ogrzać się w takim samochodzie. Jest to bardzo uciążliwe, szczególnie, gdy na dworze są ujemne temperatury. Również, gdy dana osoba zamierza jeździć po mieście samochodem, to lepszym rozwiązaniem będzie benzyna, ponieważ lepiej radzi sobie z krótkodystansowymi odcinkami na drodze, więc miejskie korki nie są na silnik Diesla. Także ceny aut z silnikami Diesel są znacznie większe, nawet tych używanych, różnica jest nawet o 15 000 złotych! Filtr cząstek stałych potrafi być bardzo szybko zapchany i samo jego czyszczenie będzie kosztować kilka stów, a jeżeli chodzi o całą wymianę to trzeba zapłacić przynajmniej trzy tysiące.

Czy opłaca się kupować diesla w 2022?

Diesel zawsze mniej palił, tak było, jest i będzie, więc trzeba mieć to na uwadze. Gdy dana osoba będzie miała przebieg rocznie około 40 tysięcy kilometrów, to będzie dobrym pomysłem. Jeśli jedna ma w planach jeździć o połowę mniej to warto zainwestować w auto z silnikiem benzynowym. Trzeba również pamiętać o wciąż zmieniających się przepisach o emisji spalania. Również, jeśli w planach jest jeżdżenie autem towarowym, lub z przyczepą to też się opłaca, ponieważ silnik Diesla był zawsze stworzony do ciągnięcia cięższych aut, dużych towarów czy też aut handlowych. Również w dzisiejszych czasach dochodzi do kradzieży katalizatorów, a w silniku Diesla nie ma katalizatora, więc można być o to bardziej spokojnym.

Udostępnij post