Jaki dystans pokonasz samochodem elektrycznym

Jaki dystans pokonasz samochodem elektrycznym

W ostatnim czasie coraz więcej kierowców decyduje się na zakup samochodu elektrycznego. Jest wiele mitów mówiących jaki zasięg maja samochody elektryczne i czy jest prawdą że pokona większy dystans niż samochód spalinowy ?

Jaki zasięg maja samochody z napędem elektrycznym?

Prawdą jest że pierwsze samochody elektryczne nie pozwalały na przejechanie wielu kilometrów, bo około 50. Wielu z nas jest przekonanych że jest tak dalej i nic się nie zmieniło. Jednak rynek samochodowy z napędem elektrycznym na przestrzeni lat znacznie się rozwinął. W dzisiejszych czasach średni zasięg samochodu oscyluje na poziomie 250 -350 auta klasy premium 650 kilometrów w zależności od stylu jazdy.

Od czego to zależy ?

To jaki dystans możemy pokonać samochodem elektrycznym zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest masa pojazdu na który wpływ ma wielkość i budowa akumulatorów. Im większy akumulator tym większa pojemność tym samym wydłużamy dystans. Ale nie zapominajmy im samochód więcej waży tym więcej spala. Dlatego należy pamiętać, że pojemność baterii powinna iść w parze z niskim poborem prądu oraz z niskim procentem degradacji ogniwa. Nie bez znaczenia jest odzyskiwanie energii nawet z hamowania, co zależy od systemów i stopni rekuperacji.

Zwrócić uwagę trzeba że zasięg samochodu zależny będzie od samego stylu jazdy kierowcy i tego jakie systemy elektryczne będą go wspomagały, tj. klimatyzacja, radio, bluetooth, Wi-Fi czy nawet wykonanie połączeń telefonicznych no i najważniejsze ogrzewanie.

Elektryk tańszy w eksploatacji ? Prawda

Nowoczesne elektryki, zwłaszcza samochody premium, mają nowoczesną, prostszą i bezawaryjną budowę, niż pojazdy z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Oznacza to, że do usterek i awarii dochodzi bardzo rzadko i zazwyczaj nie są one kosztowne w naprawie. Trzeba pamiętać że w wielu miastach parkując auto elektryczne, nie musimy płacić za parkomaty, a także unikamy marnowania czasu w korkach, gdyż elektryki mogą korzystać z buspasów.

Holowanie samochodu elektrycznego czym się różni ?

Samochód elektryczny pod tym względem wizualnie nie różni się niczym od auta spalinowego, jedyny czynnik mający wpływ na transport takiego pojazdu to jego masa. Serce elektryka to jego baterie, a to 30 -40 % jego masy. Średnia waga takiego auta to 2500kg w górę. Wzywając pomoc drogową Dąbrowa Górnicza musimy uprzedzić jaki samochód będą holować, nie każda laweta będzie w stanie przetransportować taki pojazd. Laweta typu fiat Ducato, Master czy VW Crafter są to lawety o masie własnej 3500kg a ładowność takiej lawety to około 1250kg. Sprostać takiemu zadaniu może laweta o DMC powyżej 3,5 tony typu Iveco, Mercedes Atego lub Man. Z pewnością każda firma holownicza o tym wie.

Czy warto zainwestować w auto elektryczne ?

Ile kierowców, tyle odpowiedzi na to pytanie. Choć samochody elektryczne są bardziej ekologiczne w samej eksploatacji, to w samym procesje produkcji jak i recyklingu jest jednak inaczej. W procesie produkcyjnym generujemy więcej dwutlenku węgla niż przy produkcji auta spalinowego. Jednak przy zakupie takiego pojazdu można liczyć na wiele ulg i dofinansowań, a co najważniejsze zwrot inwestycji po paru latach eksploatacji.

Udostępnij post