Laweta czy Holowanie? Jak się holuje w Dąbrowie Górniczej

Laweta czy Holowanie? Jak się holuje w Dąbrowie Górniczej

Nieprzewidziana sytuacja podczas podróży samochodem to awaria samochodu. Najczęściej ma to miejsce na drodze a może się zdarzyć na przydrożnym parkingu. Obie te sytuacje wykluczają samochód z dalszej jazdy i zmuszają kierowców do podjęcia decyzji, w jaki sposób przetransportować uszkodzony pojazd. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwać Pomoc Drogowa Dąbrowa Górnicza, specjaliści z tego miasta podejmą się zlecenia holowania samochodu, używając do tego specjalistycznego sprzętu holowniczego.

Dopuszczalna prędkość podczas holowania samochodu

Kodeks ruchu drogowego dopuszcza holowanie jednego samochodu przez inny pojazd. Odbywać się to może na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest holowanie samochodu na lince holowniczej, jednak nie zapominajmy czynność tą można wykonywać tylko w terenie zabudowanym. Drugi sposób to holowanie przez holownik pomocy drogowej na widelcu, ta opcja jest wygodniejsza i bardziej bezpieczna. W terenie zabudowanym nie może ona być wyższa niż 30km/h. Prędkość podczas holowania poza terenem zabudowanym wynosi maksimum 60 km/h. Holowanie jest to czynność wymagająca dużego doświadczenia i sporych umiejętności, dlatego powinno ją się powierzyć ekspertom w swoim fachu.

Holowanie na lince ? A może sztywny hol ?

Holowanie samochodu można przeprowadzić za pomocą sztywnego holu lub linki holowniczej. Przy połączeniu sztywnym odległość miedzy dwoma samochodami nie może być większa niż 3 metry, natomiast przy połączeniu giętkim odległość między pojazdami musi wynosić 0d 4do 6 metrów. Podczas holowania pojazdów jednym z tych połączeń należy zwrócić uwagę na jakość połączenia, tak aby wyeliminować nieprzewidziane rozpięcie podczas holowania. Sposoby te mają swoje ograniczenia

Zabronione jest holowanie gdy samochód ma.

  • Niesprawny układ hamulcowy lub układ kierowniczy, chyba że sposób holowania wyklucza ich potrzebę użucia.
  • Uzależnione jest to od pracy silnika, a silnik nie działa.
  • Więcej niż jednego pojazdu.
  • na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy do tego przeznaczone i tylko do pierwszego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
  • Bezwzględnie zabrania się gdy pojazd nie posiada OC. Jedyny sposób transportu samochodu bez OC to przewóz na lawecie.

Holowanie na Lawecie samochodów luksusowych

Przewożąc auto luksusowe, niezależnie od tego, jaki długi dystans pokonujemy, pamiętajcie o ubezpieczeniu. Profesjonalna firma holownicza w Dąbrowie Górniczej która zajmie się transportem naszego auta, posiada ubezpieczenie OCP ( należy zwrócić uwagę na wysokość polisy OCP ) a z firmą transportującą należy zawrzeć umowę cywilno-prawną, która dodatkowo zabezpieczy nasz samochód.

Holowanie samochodów sportowych

Na pozór ta czynność wydaje się prosta i łatwa, nic bardziej mylnego, o czym przekonał się nie jeden kierowca auto lawety. Samochody sportowe mają niskie zawieszenie a jeżeli dojdzie dodatkowy problem jak urwane koło lub pęknięta opona, to problem narasta. Brak odpowiedniego sprzętu też utrudni lub nawet uniemożliwi wykonanie takiej usługi. Przy holowaniu tego typu pojazdów należy zwrócić uwagę na stopień nachylenia najazdów do podłoża. Niski kat natarcia ułatwi bezpieczny załadunek i rozładunek aut sportowych z niskim zawieszeniem. Świetnym rozwiązaniem jest laweta z pneumatycznym zawieszeniem i stosunkowo długimi najazdami wjazdowymi.

Holowanie aut zabytkowych

W transporcie aut zabytkowych specjalizuje się firma Laweta 24H – Holowanie – Pomoc Drogowa Megatrans. Najbezpieczniejszym środkiem transportu dla samochodu zabytkowego to auto laweta, wybór jej uzależniony jest od gabarytów auta. Taki pojazd wyposażony jest w nowoczesne podnośniki i wyciągarki które ułatwiają osadzenie auta i minimalizuje uszkodzenie powierzonego mienia.

Udostępnij post